..

Tuesday, May 3, 2011

JAČI DINAR ODGOVARA GRAĐANIMA I UVOZNICIMA, ŠTETI IZVOZU

Sreda, 27. April, 2011.| Autor:

BEOGRAD - Jacanje dinara rezultat je restriktivne monetarne politike, povecanja kreditnog rejtinga zemlje, kao i priliva deviza iz dijaspore tokom praznika, tvrde bankari. Sve jaci dinar odgovara uvoznicima, ali šteti izvozu, prenosi RTS.

Dinar nastavlja da jaca i danas ce dostici najvišu vrednost u ovoj godini, jer ce zvanicni srednji kurs biti 100,5 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije.

Inflacija je na rekordno visokom nivou u proteklih godinu dana, a dinar je sve jaci prema evru. Za laike to je još jedna specificnost srpske ekonomije, ali za eksperte snažan dinar nije iznenadenje.

Ekonomista Miladin Kovacevic kaže da kapital dolazi iz inostranstva i na deviznom tržištu se menja za dinare. Na taj nacin povecava se ponuda deviza i ta sredstva idu na tržište hartija od vrednosti ili na repo tržište NBS, kaže Kovacevic.

"Kupuju se trezorski zapisi sa prosecnom kamatom u visini od 13 odsto, povecava se ponuda na deviznom tržištu i na taj nacin vrši ptitisak na kurs ka apresijaciji dinara", objašnjava Kovacevic.

Bankari kažu da je kupovina hartija od vrednosti logican izbor za njih, jer je sve manje kreditno sposobnih klijenata.

S druge strane, visoki prinosi na hartije od vrednosti i stabilan kurs odlicna su prilika za zaradu. "Poslovne banke su investirale u ove poslove, one su bile i pre i za vreme krize investitori u repo transakcije državnih hartija od vrednosti", kaže Bojan Lecic iz Banke inteza.

Medutim, prema njegovim recima, takav kurs nece biti dugorocno održiv, jer destimuliše izvoz.

Dve trecine kredita u Srbiji vezane su za evro, pa je to gradanima, uz najavu olakšica u otplati, prilicno rasterecenje. Ona trecina koja je zadužena u dinarima, više brine o inflaciji nego o kursu.

Osim novca koji je investiran u hartije od vrednosti, jacanju dinara doprineli su i gradani iz dijaspore koji su došli u Srbiju tokom uskršnjih praznika. Zahvaljujuci njima, Srbija je sa oko 3,5 milijardi evra transfera godišnje, medu prvih deset zemalja u svetu koje primaju najviše novca od iseljenika.

Vesti: dinar, MILADIN KOVACEVIC, evro

No comments:

Post a Comment